Több, mint 60 édesítőszer kategorizálva, adatokkal



Az édesítő szerek táblázatában megtalálod a legfontosabb tudnivalókat több, mint 60 édesítőszerről (“E” szám, kalóriatartalom, édességi index, glikémiás index. stb.). A listát és az adatokat is folyamatosan bővítjük, tehát érdemes időnként visszalátogatnod ide. Ha képben akarsz lenni (például szeretnéd tudni, amikor új anyagot rakunk fel ide), akkor iratkozz fel hírlevelünkre a jobboldali sávban található űrlap segítségével, és mi kiértesítünk.

TARTALOM

  1. Cukrok
  2. Módosított cukrok
  3. Cukor alkoholok
  4. Természetes édesítőszerek
  5. Nullkalóriás természetes édesítőszerek
  6. Mesterséges édesítőszerek
  7. TÁBLÁZAT(több, mint 60 édesítőszer kategorizálva, adatokkal)

Cukrok

cukrokEzek általában grammonként 4 kalóriát tartalmazó szénhidrátok. Megtalálhatók sok élelmiszerben, mint például: gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék vagy a tej. Többnyire magas a glikémiás indexük, és ártalmasak lehetnek a fogainkra nézve.

A legismertebbek: szukróz, glükóz, dextróz, fruktóz, lactóz, maltóz, galaktóz, trehalóz.

Módosított cukrok

Módosított cukrokEzek keményítő enzimekkel való bontásának segítségével előállított cukrok. A listához tartozik például a karamell is, amit cukor hevítésekor keletkezik. Jellemző rájuk a magas glikémiás index, és hogy szintén ártalmasak a fogakra nézve.

A legismertebbek: magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, karamell, invertcukor, golden szirup

Cukor alkoholok

Cukor alkoholokEzek a szénhidrátok is megtalálhatók különféle élelmiszerekben kisebb mennyiségben. Nagyjából ugyanannyi kalóriát tartalmaznak, de testünk kevesebbet hasznosít belőlük, mert nehezebben és hosszabb idő alatt dolgozza fel őket az anyagcsere során. Bár az alacsonyabb kalóriatartalom jó hír, nem árt tudni, hogy ha túlzott mennyiségben fogyasztjuk őket, puffadást vagy akár menstruációs görcsöket is okozhatnak. Fogszuvasodást nem okoznak, és legtöbbünknek nagyon alacsony a glikémiás indexe
A legismertebbek: szorbitol, xillit, mannit, maltit, eritrit, laktitol, izomalt, glicerin.

Természetes édesítő szerek

MézEzek a legősibb édesítőszerek, mint a méz vagy a juharszirup. Jellemzően nem csak cukrot tartalmaznak, hanem további tápláló alkotóelemeket is. A cukorhoz viszonyítva többnyire kisebb glikémiás indexel rendelkeznek, de túlzott fogyasztásuk nem javasolt. A fogainkra nézve ezek se túl egészségesek.
A legismertebbek: méz, juharszirup, kókuszpálma cukor.

Nullkalóriás természetes édesítő szerek

SteviaEzek nem szénhidrátok és nulla vagy nagyon kevés kalóriát tartalmaznak. Előnyük, hogy nulla a glikémiás indexük, és nem okoznak fogszuvasodást. Hátrányuk, hogy némelyiknek mellékíze van.

A legismertebbek: szerzetes gyümölcs, stevia, taumatin, pentadin, monellin, brazzein.

Mesterséges édesítő szerek

Mesterséges édesítőszerekEzek a közhiedelemmel ellentétben nem új keletűek. Több mint 120 éve használja őket az emberiség, mivel nulla a glikémiás indexük és kalóriatartalmuk, és ártalmatlanok a fogakra nézve.

A legismertebbek: aszpartám, szukralóz, szacharin, neotám, aceszulfám-K, ciklamát.
-------------------

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A stevia beillesztése a diétába

Mirakulin – a veszélytelen, egészséges „party drog”